تبلیغات
علم و فناوری - شگفتی های مغز !!
 
علم و فناوری
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : بهنام
نویسندگان
نظرسنجی
نظر شما درباره ی این وبلاگ چیست؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
یک نگاه شتابزده ، به تکامل مغز از ماهی ها تا انسان ها.

از بی مغزی تا مغز محوری

ما آدم ها خیلی به مغزمان می نازیم.خوب! حق هم داریم.پیچیده ترین مغز در جهان مال ما آدم هاست.اما روانشناسان تکاملی می گویند این مغز، اولش نه این شکلی بوده ونه تصمیم گیری های منطقی وغیر منطقی اش اینقدر پیچیده.در این بخش می خواهیم طبق همان طبقه بندی های تکاملی ،مغز موجودات بیچاره دیگر را بشکافیم،ببینیم آنها چه فرقی با ما می کنند وازمغزخودشان چه کارهایی می کشند.ضمن اینکه می خواهیم دستمان بیاید که همان طور که «پل مکلین » می گوید،مغز ما میراث دار همه ی این دوره های تکامای است.درست مثل یک تپه ی باستانی که حاصل زندگی آدم های بسیاری در دوره های مختلف از تاریخ است.حالا شما به جای تمدن انسان ها بگذارید زندگی موجودات مختلف قبل از ما.                                                                                     

ستاره های دریایی:

سیستم عصبی دارند اما مغز ندارند.آنها فقط با گیرنده های حسی که در بازوهایشان است به اشیا یا نور واکنش نشان می دهند. برای اینکار هم احتیاج به سیستم پیچیده ای مثل مغز ندارند.

ماهی ها:

سیتم عصبی ماهی ها خیلی پیچیده تر از اجداد دریایی شان است.آنها مغز دارند اما مغزشان نسبت به جثه شان خیلی کوچک است. مغز آنها بر خلاف مغز ما که زاویه ی 90درجه با ستون مهره هایمان دارد درست در راستای ستون مهره هاست.درمغز کوچک ماهی اتفاق های عجیب و غریبی می افتد. آنها بویایی فوق العاده ای دارند، بینایی شان به اندازه ی انسان هاست و حس چشایی شان هم رد خور ندارد.از سال 2003 به این طرف هم می گویند ماهی ها درد هم می کشند و یک «گیاه شناور» نیستند که شکارشان کنید.      

مغز دوزیست ها:

مغز دوزیست ها از جمله قورباغه ها دو کره دارد که به نسبت ماهی ها طولانی تر است. آنها هم بویایی محشری دارند.از مغز دوزیست ها 10 جفت اعصاب جمجمه ای جدا می شود.

مغز خزنده ها :

مغز خزنده ها از مغز دوزیست ها هم پیشرفته تر است. خزنده گان اولین موجوداتی هستند که توانسته اند خشکی را کاملا تحمل کنند وبه خاطر همین مغزشان خطرهایی در خشکی تهدید شان می کند راهم تشخیص می دهند. بقای مغز خنده گان همان بخشی است که در مغز ما انسان ها به ساقه ی مغز معروف است. ساقه ی مغز ما درست همان کار هایی را انجام می دهد که یک خزنده برای بقا نیاز دارد.

مغز پرنده ها:

مثل همه ی موجودات دیگر مغز پرنده ها هم  براساس نوع زندگی شان کامل شده است. برای همین است که آنها به نسیت خزندگان، بویایی، چشایی و لامسه ضعیف تری دارند اما شنوایی و بینایی شان خیلی پیشرفته تر است. البته بویایی بعضی از پرنده ها مثل لاشخورها و آشغال خورها حسابی قوی است. قشر خاکستری مغز پرندگان که مسوول فرایندهای شناختی است از مغز پستانداران نازک تر.بنابراین غیرپیشرفته تر است. شکل نهایی پرندگان هم براساس همین قوت وضعف هاست.آنها پیاز بویایی کوچکتری از پستانداران دارند وبنابراین بویای شان ضعیف تر است،لب آهیانه ای بزرگتری دارند وبنابراین بینایی قوی تری و روی همه ی آنها قشر نازک که مسوول فرایندهای شناختی است پوشانده. البته در سال های اخیر تحقیق های جنحالی در مورد مقایسه پرنده ها و پستانداران شده است؛ تحقیق هایی که می گویند مغز پرنده ها حتی از مغز پستاندارها پیشرفته تر است. بعضی از تحقیق ها می گویندکه کوچ کردن باعث کوچک شدن مغز پرنده ها شده  است.                                                                                

مغز پستانداران:

مغز پستانداران تفاوت اساسی با مغز موجودات دیگر دارد. مغز پستانداران دارای قشر مخ ضخیم تری است،چیزی که موجودات دیگر نداشتند.در قشر مخ فرایند های پیچیده شناختی، مثل یادگیری و حافظه اندوزی انجام می گیرد.برای همین است که معمولا آزمایش های یادگیری یا آزمایش های داروشناسی را اول روی این گروه از جانداران انجام می دهند وبعد به سراغ انسان می روند. پستانداران به دلیل وابستگی تغذیه ای به مادر،یک دوره از زندگی شان را نزد مادرانشان می کذارنندوتجربه فرا می گیرند؛ همین دوره باعث شده است که سازگاری رفتاری بیشتری از پرندگان داشته باشندو مغزشان پیشرفته تر شود.البته چیزی که ما انسان ها از پستانداران قدیمی به ارث برده ایم،یشتر هیجانی زندگی کردن آنهاست.پستانداران اولیه بیشتر براساس بقا زندگی می کنند.هیجان آنها جوری تنظیم شده اگر بقایشان به خطر افتاد احساس درد کنند واگر چیزی باعث بقایشان شد(مثل خوردن) لذت ببرند؛هیجان هایی که حالا در سیستم  لیمبیک مغز ما شیوه ی زندگی پستانداران است.                                                                               

مغز نخستی ها:

نخستی ها(از جمله میمون ها و شامپانزه ها) مغزشان از همپالکی های پستاندارشان پیشرفته تر است. آنها در گروه های بزرگی زندگی می کنند که سلسله مراتب پیچیده ای دارد.این نوع زندگی گروهی باعث شده که مغزشان احتیاج به دو دو تا چهارتاهای پیچیده تری داشته باشد.برای همین قشر مغز در این گروه از جانداران بسیار پیشرفته تر از اعقاب پستاندارشان است.همان طور که گفتیم قشر مغز، مسوول فرایند های پیچیده ی شناختی است.برای همین دیدن شامپانزه که دارد پازل حل می کند نباید برای شما چندان تعجب برانگیز باشد.                                                                                                                                

مغزانسان:

یادتان باشد که از نخستی ها تا انسان ها مغزانسان کامل تر شده است.انسان خردمند(یعنی همان چیزی که ما حالا هستیم) پیشانی برآمده تری نسبت به انسان نئاندرتال دارد.انسان در طول تکامل دریافته است که باید کارهایش را بابرنامه ریزی وباهدف انجام دهد. دوتا کاری که فقط ازقشر پیش پیشانی برمی آید وجایگاهش همان پیشانی برامده است. تااین جای مطلب باید دستتان آمده باشد که کامل تر بودن مغز آدمیزاد باعث باهوش بودنش شده ونه آنطور که می گویند بزرگتر بودنش. مغز بزرگ را که فیل هم دارد  این هوا !  

نوع مطلب :
برچسب ها :

       نظرات
چهارشنبه 21 تیر 1391
بهنام